Svet-Stranek.cz
Archandělská zasvěcení

Čaga:Nejmenší z nebeských andělů je mocnější než největší z pozemských problémů.

Čaga

Čaga je druh choroše – houby, rostoucí hlavně na břízách, zejména v Rusku na Sibiři. Houba je na povrchu černá, na řezu má tabákovité hnědavé zabarvení. Její průměr se pohybuje od 30 do 50 cm, váží 3 - 5 a více kg, roste 10 - 20 let.
Vyživuje se šťávami hostitele. Sbírá se pouze na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek.Vyskytuje se i na jilmu, jeřabině, jasanu, ale léčivé účinky má právě čaga rostoucí na bříze.
Tato houba je vskutku legendární. Už ve starověku se některé houby používaly jako léčivé prostředky na různá onemocnění. Například v jednom z rukopisů z Rusi XVI. století je zmínka o houbě choroši, který je znám v současné době pod názvem ČAGA. Z letopisů je známo, že ji používali při léčbě Vladimíra Monomacha, který zřejmě trpěl rakovinou rtů. Do oficiálních lékařských a léčebných postupů jako protirakovinný lék se zavádí za carského ruska v r. 1858.
Obsahové a účinné látky: dvojsytné alkoholy ze skupiny triterpenů jako betulin, inoitociol a obliquol, dále polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselinu čagovou, která je podobná kys. huminové (asi na 60%), buničinu, soli křemíku, železa, hliníku, vápníku, hořčíku, sodíku, zinku, měďi, manganu a draslíku. Rovněž obsahuje melanin, který podle současných výzkumů brzdí rozvoj patologických procesů způsobených volnými radikály, stabilizuje buněčné membrány a působí jako silný imunostimulátor, má rovněž antimykotické a antivirové účinky.
Zkušenosti lidového i odborného léčitelství mnoha staletí daly impuls k vědeckému zkoumání čagy při léčbě novotvarů.
V 50. a 60. letech minulého století zkoumali čagu vědci leningradského Botanického institutu V. L. Komarova při Akademii věd. Na základě výzkumů profesorů P. A. Jakimova a I. K. Bulatova je v několika posledních desetiletích extrakt z břízové houby zaveden do medicínské praxe pod názvem Befungin.
Dlouhodobým testováním a používáním v praxi bylo zjištěno, že droga má poměrně silné karcinostatické působení, hlavně v oblasti zažívacího traktu, je velmi účinná při léčbě zánětu žaludku, žaludečních vředů, onemocnění dvanácterníku, jater a sleziny, ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci. Crohnova nemoc a chronická kolitida se výrazně lepší aplikacemi přípravku formou mikroklyzmatu, nejlépe večer po předešlém klyzmatu očistném.
Rovněž se užívá u lymfatických nemocí. Vzhledem ke spojitosti mezi zažíváním a kožními problémy působí jako osvědčený podpůrný prostředek při léčbě psoriázy, ekzémů, erytrodermie aj. kožních nemocech, neboť zlepšuje metabolismus na buněčné úrovni a tím zvyšuje odolnost organizmu. Posiluje nervový systém.Účinek drogy je komplexní a není tudíž nutné ji kombinovat s jinými bylinami.
Na generalizovaném působení drogy má hlavní podíl melanin, který má podobnou molekulární strukturu jako přirozený melanin člověka a má proto možnost bez překážek proniknout do struktury buňky a mít tak blahodárný vliv.
Nejlepšího efektu bývá dosaženo v počátečních stadiích onkologických onemocnění. V pokročilejších stadiích může zastavit další růst novotvaru, mírnit bolest a zlepšit celkový stav nemocného.
Nedoporučuje se souběžné podávání antibiotik, je velmi vhodné omezit příjem masitých a tučných potravin, konzerv, uzenin a čisté glukózy.
U lehčích zánětlivých onemocnění se doba užívání a léčby počítá na týdny, při onkologických nálezech je třeba dlouhodobého užívání 3-6 měsíců nebo i déle. Po třech měsících zařazujeme 7-14 denní přestávku.
Befungin
Befungin je tekutina tmavě hnědé barvy, hořké chuti, vyrobená z extraktu břízové houby čagy (Inonotus Obliquus) .